Pliki do pobrania

Referencja: Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. UZIN. I wszystko gra. PDF, 360 kb   download  
 
 

Skontaktuj się z nami: 

Infolinia +48 76 723 91 50

  
 
 

Schowek (0)

 
 

Referencje

 
 
 

NOSPR - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wyznaczyła nową jakość w myśleniu o przestrzeni kulturalnej w Polsce i stała się pięknym symbolem przemiany Katowic.

  • Rodzaj budynku: Budynek użyteczności publicznej
  • Rodzaj okładziny: Elastyczne wykładziny podlogowe, Układanie posadzek drewnianych
  • Techniczne rozwiązanie: Układanie wykładzin, Układanie posadzek drewnianych
  • Marka: UZIN, Pallmann
  • Kraj: Polska

Perspektywa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

1 października 2014 r. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainaugurowała swój kolejny sezon artystyczny, tym razem jednak bardziej wyjątkowy od każdego dotychczas - po raz pierwszy zagrała w nowej siedzibie, w swoim domu, na który czekała od momentu powstania, przez prawie 80 lat. Ten imponujący i unikatowy projekt został zrealizowany w zadziwiająco krótkim czasie, przy wsparciu wielu instytucji i osób. Twórcą projektu siedziby NOSPR jest Konior Studio, jego realizację  powierzono spółce Warbud. Koszt inwestycji, który wyniósł 265 mln zł, w połowie został pokryty przez środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a w połowie z budżetu Miasta Katowice. W budowę nowej siedziby NOSPR angażowali się m.in. Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki i Wojciech Kilar.

Budynek z jednej strony jest nowoczesny i przestronny, z drugiej zaś doskonale wpisuje się w śląską kulturę i architekturę. Elewację budynku pokrywają dwa rodzaje cegieł – jedna naturalna a druga jednostronnie powlekana glazurą w kolorze czerwonym. Ponad 400 tys. cegieł, które tworzą elewację budynku, zostało wypalonych w XIX-wiecznym zabytkowym piecu Hoffmana w województwie dolnośląskim.

Sercem tego budynku jest oczywiście sala koncertowa z 1800 miejscami. To konstrukcja typu pudełko w pudełku, sala jest otoczona wianuszkiem pokoi administracyjnych i warsztatowych, żaden dźwięk nie przedostaje się na salę. W budynku mieści się także sala kameralna, która może pomieścić 300 melomanów.

We wnętrzach obydwu sal panuje ciepły nastrój, na który wpływają wykorzystane tu materiały: brzozowe drewno połączone z egzotycznymi gatunkami i uformowany w falujące struktury beton. Niezwykle ważną rolę we wnętrzach sal odgrywa również światło.

Osobną kwestię stanowi zachwycająca akustyka sali koncertowej, nad którą czuwała jedna z dwóch najlepszych firm akustycznych na świecie – Nagata Acoustics – na czele z Prezydentem jej amerykańskiej spółki panem Yasuhisa Toyota.

Tajemnica dobrej akustyki nie tylko polega na tym, żeby publiczność świetnie słyszała orkiestrę z najdalszych zakątków ostatniego balkonu, ale także by muzycy na scenie wzajemnie się słyszeli i słyszeli samych siebie, by mogli błyskawicznie skorygować swoje brzmienie. Sala koncertowa NOSPR spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających muzyków i słuchaczy. Jest bez wątpienia jedną z najlepszych sal koncertowych w Europie i na świecie.

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wyznaczyła nową jakość w myśleniu o przestrzeni kulturalnej w Polsce i stała się pięknym symbolem przemiany Katowic.

 

Perspektywa producenta chemii podłogowej UZIN

Łączna powierzchnia obiektu: 25 450 m2

NOSPR: co to za obiekt? Centrum Katowic z 20-hektarową pustką po kopalni przeszło rewitalizację na niespotykaną skalę. Jednym z założeń projektu było zwrócenie się miasta w stronę kultury. Zrealizowane w tej strefie obiekty mają charakter ponadlokalny pobudzający cały region. Oprócz zagospodarowania świetnie zlokalizowanej przestrzeni miejskiej celem projektu było  wykorzystanie potencjału muzycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która ma światowe znaczenie.  Zwiększona liczba miejsc na sali koncertowej poszerzyła dostęp do oferty muzycznej NOSPR.

 

Dlaczego UZIN?

Wielkość obiektu oraz specyfika wykonanych prac wymagała od wykonawców  doskonałej organizacji oraz pewności, że użyte produkty zadziałają w 100% i to przy pierwszym podejściu.  W przypadku tego typu inwestycji nie ma miejsca na kompromisy. Jakość materiałów musi być jak najwyższa, by zapewnić odpowiedni komfort pracy muzykom, a ich słuchaczom dostarczyć niepowtarzalnych wrażeń dźwiękowych.

Wyzwanie dla producenta: Obiekt wymagał od wykonawców i firmy UZIN tworzenia rozwiązań w czasie rzeczywistym dostosowując się do założeń architektonicznych i wizualnych wytycznych.

Rozwiązanie:

W pierwszym etapie przygotowania podłoża wyzwaniem było odcięcie wilgoci na posadzce betonowej, która miała około 4% wilgotności. Maksymalna dopuszczalna wilgotność podłoża przed układaniem posadzki drewnianej to 2% CM dla podkładów cementowych. W przypadku budynku NOSPR fachowcy mieli do czynienia z wilgotnością szczątkową, dlatego można było zastosować dwuskładnikową żywicę – grunt odcinający wilgotność nawet do 10% CM – UZIN PE 480.  Przygotowana pod parkiet, zagruntowana posadzka została wyrównana za pomocą masy wygładzającej UZIN NC 170.

 

Plan głównej sali koncertowej jest zaokrąglony, dlatego każda deska parkietu musiała być obrabiana numerycznie na specjalnych maszynach cyfrowych. Ponadto w posadzkach znajdują się otwory akustyczne, przez które dostaje się powietrze. Stworzenie  nawiewników wymagało od wykonawców innowacyjnych rozwiązań oraz niezwykłej precyzji.

Producent chemii oraz wykonawcy doszli do wniosku, że w przypadku takiego obiektu bardzo ważna jest możliwość łatwych renowacji oraz dopasowanie koloru do oczekiwań architekta. Najlepszym rozwiązaniem okazał się olej marki PALLMANN: Soyabase Plus. Produkt ten nie występuje w wersji kolorowej. Dla potrzeb NOSPR-u dział badań i rozwoju PALLMANN przygotował kilkanaście odcieni jednego koloru tak, aby dostosować naturalną kolorystykę drewna dębowego do planowanej aranżacji wnętrza.

 

 

Chemia marki UZIN była zastosowana do przygotowania podłoża także pod montaż wykładzin. Częściowo była to wykładzina dywanowa, którą przyklejono przy pomocy kleju UZIN KE 418, a częściowo wykładzina w formie płytek, do przytwierdzenia których użyto płynu stabilizacyjnego UZIN U 1000.

 

 

 

Przebieg prac:

Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwał inwestor i  akustycy z firmy Nagata Acoustics. Dostosowanie się do wymagań projektu  było możliwe tylko dzięki zaangażowaniu doświadczonych wykonawców i wyborowi niezawodnych produktów. Mimo, iż chemia UZIN często jest stosowana przy dużych realizacjach, przedsięwzięć tego rodzaju w Polsce nie ma wielu. Z pewnością będzie to realizacja, która trwale zapisze się w historii osiągnięć firmy.

 

 

Efekt:

Autorskie rozwiązania technologiczne zastosowane w obiekcie, w tym m.in. na podłogach sprawiają, że budują one niepowtarzalny charakter przestrzeni. Firma UZIN dała się poznać jako dopasowująca produkty do konkretnych wymagań, zdolna realizować bardzo wymagające inwestycje.

W siedzibie NOSPR, przy montażu podłóg wykorzystano materiały marek UZIN oraz PALLMANN:

UZIN PE 480 - 4000 m2
UZIN  NC 170 - 3000 m2
UZIN  NC 146 - 2000 m2
UZIN  Fliesengrund - 1000 m2
UZIN  NC 182 - materiał pomocniczy
UZIN  KE 418 - 1500 m2
UZIN U 1000 - 500 m2

PALLMANN P8 - 3000 m2
PALLMANN Olej soyabase - 3000 m2

 

Pliki do pobrania

Referencja: Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. UZIN. I wszystko gra. PDF, 360 kb   download