Skontaktuj się z nami: 

Infolinia +48 76 723 91 50

  
 
 

Schowek (0)

 
 

Referencje

 
 
 

Arena Gdańska-EURO 2012

Bursztynowy stadion na EURO 2012 już otwarty!

  • Rodzaj budynku: Obiekty sportowe
  • Rodzaj okładziny: Układanie posadzek drewnianych
  • Techniczne rozwiązanie: Układanie posadzek drewnianych
  • Marka: UZIN, Pallmann
  • Kraj: Polska

Naturalne piękno bursztynu oraz wielowiekowe tradycje portowe Gdańska stały się inspiracją dla autorów koncepcji PGE ARENA Gdańsk. Imponujące rozmiary, stal i beton zamykają się w delikatnej bryle, która zawiera to, co najlepsze w nowoczesnej architekturze. Dźwigary i płyty konstrukcji dachowej oraz fasadowej zachowują się jak wręgi statku. Poszycie dachu, którego wzorem był wyjątkowy skarb Bałtyku sprawi, że największy z bursztynów uświetni architekturę kryjąc się w konstrukcji tego wspaniałego stadionu.

PGE ARENA Gdańsk oglądana z różnych odległości prezentuje różne oblicza i odkrywa przed swoimi gośćmi bogactwo estetycznych doznań:  z daleka jest rozświetlonym drogowskazem, aby kilka metrów bliżej zdradzić bliski dla morza falujący kształt trybun, a na samym końcu odwiedzający odkrywają materialną, ale mimo to przejrzystą substancję stadionu, która z zewnątrz rzeczywiście obiecuje to, co oferuje wewnątrz.

PGE ARENA Gdańsk jest drogowskazem na horyzoncie obiecując swoim gościom – jako generator sportowej energii – napięcie, emocje i radość życia. 

Stadion będzie jedną z aren Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. W czasie trwania mistrzostw rozegrane na nim będą trzy spotkania grupowe i jeden ćwierćfinał. PGE Arena to duża inwestycja. Koszt budowy to 645 mln PLN.


Wymiary stadionu to 236 m długości, 203 m szerokości i 45 m wysokości. Na stadionie znajduje się 40 przeszklonych lóż, 8 o powierzchni 60 m² oraz 32 o powierzchni 30 m² . Ponadto nowoczesny stadion PGE Arena Gdańsk wyposażony jest w pełni profesjonalną strefę biznes, w skład której wchodzi 40 Lóż oraz 1385 Miejsc Biznesowych.  O spełnieniu estetycznych wymagań autorów projektu decydowały technologie oraz wysoki standard wykonania.  Priorytetowym były jednak właściwości techniczne. Równie ważne były względy bezpieczeństwa przyszłych użytkowników. W przypadku materiałów stosowanych w budynkach użyteczności publicznej ważnymi czynnikami są wytrzymałość i właściwości przeciwpożarowe. Dlatego ważne było użycie najlepszych materiałów, z gwarancją skuteczności i wsparcia ze strony techników UZIN i Pallmann.

Produkty marki Uzin i Pallmann mają stosowane certyfikaty oraz atesty,  które dodatkowo potwierdzają ponadprzeciętne parametry zastosowanych materiałów. Koncern Uzin Utz AG już od 100 lat zaopatruje klientów na całym świecie. Bezpieczeństwo użytkowników, ochrona środowiska, wysoka jakość produktów, kompetencja pracowników to fundamenty, na których wyrósł sukces firmy. W ofercie grupy znajdują się materiały chemii budowlanej do instalacji i eksploatacji podłóg. Koncern Uzin Utz AG dostarcza wszystko, co jest potrzebne do instalacji podłóg.

 Zakres prac obejmował dostawę, ułożenie oraz prace wykończeniowe parkietu przemysłowego w strefie biznesu, FunClubie, sali konferencyjnej oraz korytarzu. Łączna powierzchnia to 3.350 m2 dębowej mozaiki przemysłowej o grubości  22 mm i długość lamelek 160 mm . 
Prace rozpoczęto od przygotowania jastrychu cementowego. Przed rozpoczęciem prac związanych z układaniem parkietu należy zamknąć wszystkie pęknięcia i szczeliny pozorne w jastrychach. O ile szczeliny pozorne wykonywane są na powierzchniach świadomie, o tyle pęknięcia są uszkodzeniami, które mogą mieć różne przyczyny. W obu przypadkach należy ponownie połączyć krawędzie płyt jastrychowych, aby później uniknąć ich odznaczania się na wierzchniej warstwie okładziny podłogowej. Do trwałego połączenia krawędzi jastrychów nadają się wyłącznie dwuskładnikowe produkty, które w krótkim czasie mogą osiągać wysoką wytrzymałość.  Dwuskładnikowa żywica naprawcza UZIN KR 521 wyróżnia się szczególnie krótkim czasem wiązania, po którym uzyskuje ona odpowiednią wytrzymałość. Długość czasu utwardzania można regulować poprzez ilość dodanego utwardzacza. Kolejnym etapem było odizolowanie całkowite od wilgotnego podłoża. Dwuskładnikowa membrana przeciwwilgociowa na bazie żywicy epoksydowej UZIN PE480 nadaje się optymalnie nie tylko do gruntowania i wzmacniania, ale również do uszczelniania podłoży cementowych. W wyniku dwukrotnego nałożenia żywicy UZIN PE 480 można wykonać niezawodną membranę przeciwwilgociową na podłożach betonowych lub jastrychach cementowych o bardzo wysokiej zawartości wilgoci. Do drugiej warstwy dodano do 1 % środka koloryzującego UZIN Farbtoner.  Dzięki temu, w trakcie nakładania drugiej warstwy unikamy ryzyka ominięcia części podłogi poprzednio zagruntowanej pierwszą warstwą. 

Na tak przygotowanej powierzchni rozpoczął się etap układania i klejenia parkietu dwuskładnikowym klejem UZIN MK 92 S. Operacja klejenia odbyła się w czasie nieprzekraczalnym do 36 godzin, licząc od wykonania ostatniej warstwy gruntu. Jeśli obawiamy się że ten czas jest zbyt krótki to w trakcie nakładania ostatniej warstwy żywicy epoksydowej obowiązkowo musimy całą powierzchnię zasypać piaskiem kwarcowym Uzin Perlsand  0,3 – 0,8 mm. Dzięki temu nawet po pełnym związaniu chemicznym podłoże będzie posiadało przyczepność mechaniczną pozwalająca na przyklejenie parkietu czy też zastosowanie masy samopoziomującej.

Po okresie aklimatyzacji drewna (po 3-4 tygodniach)  rozpoczęły się prace wykończeniowe. Zakres tych prac obejmował szlifowanie, szpachlowanie ( Pallmann Uni Kitt) oraz pokrycie całości dwoma warstwami olejowosku.  Co ciekawe zastosowano tutaj olejowosku Pallmann Soya Base Plus w kolorze Wenge. Olej ten występuje standardowo w kolorze neutralnym, ale na potrzeby PGE Arena laboratorium Pallmanna przygotowało próbki oleju w kolorze Wenge. Po wykonaniu próbnego olejowania inwestor oraz architekt zgodnie zaakceptowali otrzymany efekt. Specjalna partia oleju została pomyślnie wyprodukowana oraz zastosowana w obiekcie. Dzięki wyborze tego produktu będzie można zagwarantować łatwość oraz szybkość przeprowadzania prac konserwacyjnych zapewniających doskonały efekt estetyczny mimo olbrzymiego obciążenia podłogi.

Jednym z dużych wyzwań było dostarczenie i montaż stopni schodów z elementów klejonego litego drewna dębowego. Stopnie należało osadzić na konstrukcji betonowej i stalowej. Stopnica-  nosek pozornie pogrubiony do 40 mm, grubość noska 2 cm, stopień grubości 36 mm mocowanie – kołki plastikowe z trzpieniem stalowym od spodniej strony stopnia (mocowanie niewidoczne z góry) . Proces  klejenia parkietu na elementach metalowych użytych przy konstrukcji schodów wymagał (w celu wytłumienia odgłosu kroków) zastosowania maty izolacyjno- akustycznej UZIN RR 189 Plus.  Stopnie, które ze względów konstrukcyjnych wymagała mocowania z góry zostały przytwierdzone za pomocą wkrętów nimbusowych, a powstałe otwory zostały zaślepione elementami drewnianymi. Otwory w elementach stalowych zostały wcześniej przygotowane pod gwint śrubowy przez dostawcę konstrukcji. Na koniec schody podobnie tak jak i podłoga zostały zaimpregnowane olejem koloryzującym Pallmann Sojabase Plus.


Prace trwały ok. 4 m-cy. Wykonawcą była firma „ Piąta Klepka” z GdańskaFirma od ponad 20 lat istnienia specjalizuje się w kompleksowej realizacji podłóg drewnianych, schodów i drzwi drewnianych. Właściciel Firmy Dariusz Stankiewicz posiada wykształcenie budowlane wraz z uprawnieniami budowlanym. Pracownicy  PIĄTEJ KLEPKI® to zespół ludzi zatrudnionych w firmie wyłącznie na umowę o pracę, posiadający wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu usług, szkolący się nieustannie, podnoszący i uzupełniający poziom swojej wiedzy. „PIĄTA KLEPKA®” posiada liczne referencje oraz wiele nagród  i wyróżnień od uznanych Instytucji Gospodarczych i  Rzemieślniczych.

Więcej o działalności i realizacjach firmy PIĄTA KLEPKA® możecie Państwo dowiedzieć się na stronie: www.piataklepka.com.pl 

 

Źródło, PGE Arena Gdańsk, Alicja Smyk-Stanirowska